Velg språk

Nyheter 2007

Gunnar Berge om regjeringens forslag til Petoro-budsjett for 2008:

TIL Å LEVE MED, MEN OPPTRAPPING NØDVENDIG

Styreleder Gunnar Berge i Petoro sier forslaget til Petoro-budsjett på 242 millioner kroner for 2008 er til å leve med, når også selskapets frie egenkapital tas i bruk. Men han mener det er behov for betydelig opptrapping de neste årene, for at Petoro skal kunne bidra til å maksimere verdien av statens direkte eierandeler i den nye virkeligheten på norsk sokkel.

Regjeringen har i forslaget til statsbudsjett for 2008 satt av 242 millioner kroner til driften av Petoro AS — opp fra 222 millioner for 2007. Styreleder Gunnar Berge sier at ved å legge til selskapets frie egenkapital på ca 10 millioner kroner, vil Petoro ha et samlet budsjett for 2008 som er til å leve med. Men han understreker at det er behov for betydelig opptrapping over de neste årene.

”Et samlet budsjett i overkant av 250 millioner gjør det mulig for selskapet å møte enkelte av våre utfordringer etter Statoil-Hydro-fusjonen. Den økte fleksibiliteten som følge av at staten har fjernet begrensningen på 60 ansatte, er også viktig i denne sammenheng. Det er imidlertid behov for en betydelig opptrapping av budsjettnivået de neste årene, dersom Petoro over tid skal kunne bidra til å maksimere verdien av statens direkte eierandeler i den nye virkeligheten på norsk sokkel,” sier Petoros styreleder, Gunnar Berge.

Mangfold fortsatt viktig
For å forstå endringene som følger av fusjonen, skal man huske på at mangfold av tre norske og flere internasjonale oljeselskaper helt fra begynnelsen av har vært et viktig fundament for norsk oljepolitikk og sikret gode løsninger i lisensene. Med økte andeler til Statoil, Hydro og Saga, ble de tre norske selskapene en stadig tyngre del av mangfoldet. Når de tre nå er blitt til ett selskap, blir mangfoldet desto mer redusert. StatoilHydro vil operere mer enn 80 prosent av produksjonen på sokkelen.

Gunnar Berge sier mangfold av kompetente aktører som kan bringe til torgs ideer, erfaring, teknologi og kapital, fortsatt er viktig, ikke minst i de store, modne feltene. Størsteparten av såvel inntekter som investeringer i årene framover er knyttet til slike felt i modne områder. Store og viktige beslutninger skal tas i disse lisensene. For å kunne påvirke slike beslutninger er det ikke tilstrekkelig med store eierandeler. Gjennomslag er avhengig av kompetanse og kapasitet til å fremme gode forslag og overbevisende argumenter, sier Berge.

For å opprettholde mangfold etter fusjonen, bør flere andre aktører gjøre mer selvstendig arbeid. Men Petoro frykter dette vil skje i begrenset grad, blant annet fordi de store internasjonale oljeselskaper med sine relativt små eierandeler ikke kan forventes å øke sin ressursinnsats vesentlig. De mange nye aktørene på norsk sokkel bidrar riktignok til mangfold i letevirksomheten i modne områder, men er i liten grad til stede i de store feltene samt i lisenser i Norskehavet og Barentshavet.

Petoro sitter på en tilsvarende bred og tung portefølje av olje og gass som det sammenslåtte StatoilHydro. Gunnar Berge sier at Petoro har, selv med begrensede ressurser, ivaretatt SDØE på en effektiv måte ved at selskapet har kunnet alliere seg med og utnytte ressursene til Hydro som partner når Statoil har vært operatør, og omvendt. Men som følge av fusjonen vil Petoro miste Statoil eller Hydro som partner i 11 av de 15 mest betydningsfulle feltene i SDØE-porteføljen.

Dermed må selskapet gjøre mer selvstendig arbeid for å kunne vurdere forslag som kommer fra operatøren, eller for å komme opp med egne ideer og forslag i utvinningstillatelsene. Dette innebærer at Petoro nå tilpasser driften av selskapet for å kunne gå mer i dybden av tekniske og kommersielle problemstillinger.

”Utfordringen er da at vi kan miste noe av det fortrinnet Petoro har hatt som følge av vår brede tilstedeværelse, der områdeutvikling og helhetsløsninger har vært en strategisk ledetråd. For å kunne gå mer i dybden i noen felt samtidig som vi beholder evnen til å se muligheter ut over enkeltlisenser, trenger vi større ressurser enn Petoro har hatt til nå. Forslaget til budsjett for 2008 er til å leve med, men vi mener at verdiskapingsmulighetene i porteføljen rettferdiggjør en opptrapping av budsjettnivået de kommende årene,” sier styreleder Gunnar Berge.
 

Aktuelt